Straż Pożarna – jedyna służba działająca w Polsce

Mianem służb określa się wiele organizacji i to zupełnie niesłusznie. Weźmy np służbę medyczną, która już dawno przestała być służbą i traktuje ludzi po prostu jak bydło. Służba, gdzie bez dania w łapę można po prostu nie przeżyć – nie jest służbą. Jest serwisem, biznesem. Tak samo jest zresztą z policją, sądownictwem, wojskiem, więziennictwem.

Jedyną służbą, która moim zdaniem ma prawo do nazywania się służbą, jest zarówno Ochotnicza jak i Państwowa Straż Pożarna. To Straż niesie pomoc ryzykując życiem, nie bierze w łapę (bo i niby co z tego miała by mieć). Każdy kto miał do czynienia w jakikolwiek sposób ze Strażą zapewne zwróci uwagę na wysokie morale jej pracowników i szefów. Praca Straży często cicha i dyskretna jest niedoceniana i niezauważana (podobnie zresztą jak praca pielęgniarek – niestety środowiska również paczonego przez sytuację ekonomiczną). Praca w Straży nobilituje. To Straż gasi pożary, to Straż udziela pierwszej pomocy zanim przyjedzie pogotowie, to Straż ewakuuje ludzi podczas powodzi, umacnia wały i zdejmuje przysłowiowe koty z drzew. Nie słyszałem narzekania ludzi na pracę Straży. Jest to jedyna służba ceniona i szanowana przez ludzi. Zasłużenie!

Ze Strażą miałem okazję współpracować z okazji wykonywanego przeze mnie zawodu. Była to jedyna służba zainteresowana zdrowiem swoich pracowników i traktująca poważnie swoje przesłanie. Dla przykładu – w tej samej sytuacji słynny szpital na Śląsku współpracę uzależniał od łapówki dla ordynatora. Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje, że Straż może a inni nie. Warto było by się zastanowić nad przyczyną, dla której etyka pracy Strażaków bije na głowę inne służby.

Mariusz

Udostępnianie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.