Nazizm/Faszyzm nie przejdzie

      6 komentarzy do Nazizm/Faszyzm nie przejdzie

Jak co roku ugrupowania faszystowskie organizować będą marsz 11 listopada w Warszawie. Wg władz miasta nie ma formalnych dowodów na to, że ugrupowania są faszystowskie. Polecam film poniżej i zachęcam do udziału w blokadzie marszu. Historia niewiele ludzi nauczyła. Poniższy film został usunięty z Youtube’a, więc jeśli przestanie działać i tutaj dajcie znać.

Mariusz

Udostępnianie

6 thoughts on “Nazizm/Faszyzm nie przejdzie

 1. Mariusz Post author

  Dedzi wielkie dzięki za komentarz. Zastanawiam się tylko, dlaczego katolicy włączają się w obronę marszu, który jest ksenofobiczny? Sam Jezus Chrystus wyciągał rękę do kobiet, a także osób z plemion uznawanych przez Żydów za gorsze (patrz Samarytanie) łamiąc przy tym tradycje plemienne, narodowe Żydów – raz, że potrafił przebywać, ba nawet dotknąć kobietę innego plemienia, dwa występując jawnie przeciwko segregacji rasowej, narodowej etc. Dziwi mnie fakt, że rytuały nie mające nic wspólnego z korzeniami katolicyzmu znajdują współcześnie uznanie. Utarło się my i oni. Jedna strona – prawa – narodowcy i wierzący, druga komuniści anarchiści, lewacy. Tymczasem jest to kompletnie niezrozumiały podział dla mnie – chrześcijanie powinni występować przeciw rasizmowi.

  Podany przez Ciebie artykuł faktycznie zwraca uwagę na jedną rzecz i tutaj trzeba oddać mu prawdę – po obu stronach barykady są ekstremiści, po obu są ludzie, którzy idee naginają do tego, żeby dać upust swojej agresji i frustracji. Zgoda. Ale nie stawiajmy na jednej szali antyfaszyzmu i haseł ONRu, Młodzieży Wszechpolskiej, Blood and Honour, Combat 18. Z jednej strony jest brak zgody i przeciwdziałanie organizacjom, które powinny być uznane przez państwo za faszystowskie i zdelegalizowane. Z drugiej strony są ludzie, którzy chcą z Polski uczynić getto. Gdyby to było tak, że marsz organizowany byłby przez ludzi o prawicowych poglądach, to nie sądzę , żebyśmy mieli taki sprzeciw społeczeństwa. Każdy z nas ma jakieś poglądy, możemy się sprzeczać, co do ich słuszności. Niemniej rasizm jest poglądem po prostu głupim i niebezpiecznym. Dedzi, tak z ręką na sercu – naprawdę nie widzisz nic złegow marszu organizowanym przez ONR, czy po prostu nie chcesz widzieć? Polecam poniższy link:

  http://11listopada.org/dlaczego

  Polacy nie są narodem lepszym od innych. Są narodem takim jak inne.

  Pozdrawiam
  Mariusz

 2. Dorota

  „Zastanawiam się tylko, dlaczego katolicy włączają się w obronę marszu, który jest ksenofobiczny?”
  hmmm… za daleko wyciągnięte wnioski – nie łączyłabym automatycznie faktu bycia katolikiem z obroną marszu. Marsz jest sposobem świętowania niepodległości Polski, cieszenia się z tego, że jesteśmy niezaleznym panśtwem, że można uczyć się po polsku itp. I taka idea niezależności jest mi bliska. Zaś co do rasizmu, to nie ma dla niego miejsca w Kościele. I jeśli ktoś dzieli ludzi na gorszych i lepszych ze względu na kolor skóry, to jest to sprzeczne z Ewangelią.

  ” Utarło się my i oni.”
  No właśnie, utarło się. I to na tyle mocno, że nawet kamienie dziś poleciały. Jestem przekonana, że ci ekstremiści stanowią naprawdę niewielki procent i że po jednej i po drugiej stronie ludzie znaleźliby wspólny język, tylko poprzyklejano tyle łatek i podorabiano tyle gęb, że emocje wzięly górę i nikt nie rozmawiał na argumenty.

  „Polacy nie są narodem lepszym od innych. Są narodem takim jak inne.”
  Tak, ale to mój naród i dlatego jest bliższy sercu. To trochę jak z rodziną, nie wybrałam jej sobie, nie jest ona ani lepsza ani gorsza od innych, ale moja.

 3. Mariusz Post author

  Dedzi, wielkie dzięki za komentarz. przynajmniej jedna osoba czyta blog 😉 Zbierając wszystko do kupki – były oficjalne obchody niepodległości i przeciwko temu się NIKT nie buntował. Mówimy o ONR, MW, Combat18 i Blood&Honour. Jak chcesz podrzucę Ci artykuły, w których będziesz miała czarno na białym co te organizacje robią teraz i co robiły wcześniej. Sprzeciw był zorganizowany wobec tej konkretnej demonstracji. Patriotyzm nie musi być nacjonalizmem. Historia się powtarza – przed wojną było dokładnie takie samo zafascynowanie nacjonalizmem, ONR zaproponowało usunięcie Żydów z uczelni polskich i utworzenie getta dla nich. Nastroje były na tyle dobrze podgrzewane, że dochodziło do pogromów. Dzisiaj mamy inne mniejszości i teraz to przeciwko nim będzie skierowana agresja. Uważasz, że przesadzam?

 4. Dorota

  Nie wiem, czy przesadzasz… czytam sobie, co piszesz, czytam informacje z różnych źródeł, rozglądam się i próbuję dotrzeć do prawdy. Problem polega tylko na tym, że każdy widzi te sprawy inaczej, tak więc stanięcie po stronie Marszu N. czy Kolorowej N. niewiele mówi o właściwych poglądach. A do tego pojawiła się jeszcze trzecia grupa zwykłych chuliganów, którzy wyczaili okazję do rozróby.
  Artykuły możesz podrzucić, zajrzę w wolnej chwili.

  A tak na marginesie – kiedy przeniesiemy dyskusję do realu? 🙂

  pozdr.

 5. Mariusz Post author

  Hej Dedzi, faktycznie lepiej przenieść rozmowę do realu. Tak, żeby nie zostawić tematu zupełnie w próżni – to co mówię o ONR i pochodnych – nie przesadzam. Kibole o których mówisz i których widzieliśmy faktycznie mnóstwo atakowali głównie ludzi o innym odcieniu skóry, także ludzi którzy wydawałoby się, że są uczestnikami kolorowej demonstracji (nazwijmy sobie ich odmieńcami, przy czym mnie też wrzuć do tego worka). Dodajmy, że kibole dołączyli się do marszu niepodległości. Niemożliwe, żeby organizatorzy o tym nie wiedzieli. Wiedzieli, bo sami ich zaprosili. Ponad 90% osób zatrzymanych pochodzi spoza Warszawy (wieści prosto z policji z zaprzyjaźnionego źródła). Kibole natomiast przyłączyli się do ONR, bo utożsamiają się z tą ideologią.

  Natomiast cieniem nam się położył flirt organizacji antyfaszystowskich z różnego rodzaju czerwonymi bojówkami. Zaproszenie niemieckiej antify do Polski i zaatakowanie kompletnie nie tego marszu i policji, w ogóle zaatakowanie ludzi załamało naszą wiarą w antifę. Mieszane uczucia pozostały w stosunku do samej kolorowej, chociaż sama kolorowa była zupełnie pokojowa. Niestety ochraniana była również przez bojówki co słusznie rodzi pytania ludzi z zewnątrz. Reszta Dedziku w realu. Nam pozostał na pewno niesmak. Tym bardziej, że wciąż podpisujemy się pod samą ideą rękami i nogami.

  Mariusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.