Instrukcje zabawek dla dzieci

      Brak komentarzy do Instrukcje zabawek dla dzieci

Dzisiaj dostałem natchnienia do zajęcia się tematem instrukcji zabawek dla dzieci, ale bez większych ambicji wchodzenia w szczegóły. Sam temat chodził za mną dość długo, od kiedy okazało się, że dużym wyzwaniem emocjonalnym jest rozpakowanie i złożenie zabawki dla dziecka.

Moja córka ma prawie pięć lat. Do tej pory udawało nam się dostawać/kupować proste zabawki, gdzie źle przetłumaczona instrukcja mogła co najwyżej bawić, bo w rzeczywistości była zbędna. O ile maskotki (które uwielbiam) nie wymagają od nas wiedzy tajemnej: wiemy jak je rozpakować, jak się nimi bawić i jedynym problemem może być tylko upranie maskotki, o tyle zabawki, które trzeba złożyć z kawałków, mogą dostarczyć niezdrowej rozrywki.

Jakiś czas temu kupiliśmy córce zestaw Stacyjkowo: Wyścig Pita do mostu na skale (dystrybutor dumel.com.pl). Nasza córka uwielbia bajkę Stacyjkowo, a sama bajka jest warta polecenia dla dzieci (brak przemocy). Wydawałoby się, że zestaw złożony z plastikowych szyn i ciuchci nie może być żadnym wyzwaniem. Otóż nic bardziej mylnego! Nie ma raczej możliwości złożenia torowiska bez instrukcji, ponieważ całość stanowi swojego rodzaju puzzle. Mimo, że kształt torowiska jest prawie symetryczny i można by było zrobić części do ułożenia bez instrukcji, producent zadbał o to, żeby to nie było możliwe, ponieważ każdy element ma swoje konkretnie przypisane miejsce w misternej instalacji. Jeden błąd i puzzle się nie ułoży. I tu przechodzimy do samej instrukcji. Jeśli jesteście starsi, albo macie słaby wzrok, konia z rzędem, jak odczytacie kody elementów torowiska z kartki. Wszystko zamieszczone jest na kartce A5, pewnie z oszczędności. Coś mi mówi, że oryginalny dokument był formatu A4, chociaż wcale nie jest wykluczone, że nie, bo kody na samych elementach też są małą czcionką. Napisałem do dystrybutora email z zapytaniem, dlaczego instrukcja jest nieczytelna. Od końca marca nie odpisali. Instrukcję macie na zdjęciu poniżej w oryginalnym rozmiarze. Sposoby złożenia są cztery: 1. macie szczęście i wygracie jak w Lotto – złożycie torowisko bez instrukcji, 2. macie kogoś w dobrym wzrokiem, kto odczyta kody z instrukcji, 3. zeskanujecie instrukcję i powiększycie ją i ostatnia opcja 4. ułożycie inną wersję torowiska, które się jednak nie zamknie. Ten zestaw jest wyjątkowy, ponieważ nigdzie nie widziałem tak absurdalnych rozwiązań. Myślę, że producent powinien to opatentować, a dystrybutor powinien dostać nagrodę za przygotowanie instrukcji w formacie A5.

stacyjkowo

Wiele zabawek ma instrukcje zamieszczone na pudełku, a nie na osobnej kartce. Wadą takiego rozwiązania jest to, że zabawki nie zawsze trzymamy w oryginalnym pudełku i mamy wtedy instrukcję w wersji 3D na ćwierć pokoju. W przypadku klocków ma to drugorzędne znaczenie, bo klocki można zestawiać w dowolnych konfiguracjach, niekoniecznie tak jak to sobie producent założył i instrukcję 3D możemy wyrzucić. Puzzle zazwyczaj lepiej trzymać w oryginalnym pudełku i wtedy taka instrukcja na opakowaniu nie przeszkadza. Czasem zastanawia mnie jednak, jak 3 latek ma zbudować instalację z klocków drewnianych na podstawie zdjęcia na opakowaniu, gdzie pewne elementy są ukryte, a pewne pochodzą z innych zestawów klocków. Mamy zdjęcie drewnianych pochylni z kulami, które rynnami mają się potoczyć w dół. Zaczynamy budować i nagle okazuje się, że nie mamy części elementów, bo są dostępne w innych zestawach widocznych na pudełku. Część rozwiązań jest ukryta w danym rzucie na zdjęciu i nie wiadomo, jakich rozwiązań mamy użyć, żeby wszystko się kupy trzymało. Oczywiście zawsze możemy posiłkować się np rolką papieru toaletowego rozwijając naszą wyobraźnię.

Przy tym wszystkim należy pochwalić jajko z niespodzianką. Zazwyczaj niespodzianek przy instrukcjach nie ma i wszystko jest jasno wytłumaczone. Ot można.

Trzymajcie się
Mariusz

Udostępnianie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.