Jak indoktrynowano nas kiedyś

      Brak komentarzy do Jak indoktrynowano nas kiedyś

Człowiek indoktrynowany jest od dziecka, czy tego chce czy nie chce. Możemy z tym walczyć, ale to jak walka z wiatrakami. Jako ciekawostkę podaję definicję anarchizmu zamieszczoną w Encyklopedii PWN z 1966r (zapraszam do skanów-kliknijcie na tekst). Z encyklopedii korzystała moja mama, potem uczyłem się ja. Wiele razy nie zdawaliśmy sobie nawet sprawy z jakimi kwiatkami mamy do czynienia. Anarchizm przedstawiono jako pogląd oparty na błędnych założeniach. Równie dobrze można napisać, że filozofia platońska opierała się na błędnym rozumowaniu. Z poglądami można się nie zgadzać, ale w encyklopedii trzeba przedstawić je możliwie obiektywnie. Oczywiście anarchizm uderzał w ówczesny system, zresztą we współczesny uderza również. Wbrew obiegowej opinii polskich nastolatków anarchizm to nie jest anarchia, a wyrażenie: „fuck the system” ma o wiele głębsze korzenie i nie sprowadza się do niszczenia przystanków autobusowych. Zachęcam chociaż do zajrzenia do Wikipedii i porównania obu definicji. Z przyjemnością zacytuję za Wikipedią:

Anarchizm (od gr. ἀναρχία anarchia – „bez władcy”) lub wolnościowy socjalizm – doktryna postulująca model społeczeństwa opartego na równości społecznej, solidarności międzyludzkiej i poszanowaniu wolności jednostki, odrzucająca potrzebę istnienia instytucji państwa oraz innych form władzy, a także ruch społeczny dążący do realizacji tych celów.

Głównymi i wspólnymi zagrożeniami dla tego modelu są autorytaryzm oraz hierarchia społeczna, dlatego anarchiści jako ruch społeczny dążą do zniesienia przede wszystkim państwa, (w większości nurtów) kapitalizmu oraz innych form społecznej władzy, wyzysku i przymusu oraz zorganizowania wolnościowego i egalitarnego społeczeństwa na zasadach dobrowolności i pomocy wzajemnej w sferze politycznej i ekonomicznej.”

Nie wiem czy widzicie drobną różnicę w obu definicjach. Swoją drogą anarchizm to piękna idea, szkoda, że utopijna.

Mariusz

Udostępnianie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.